Grajsko dvorišče in klet Posavskega muzeja Brežice sta bila prežeta s čudovitim vonjem po sveže pečenem domačem kruhu, ki je prizorišče napolnil s toplino, domačnostjo in spomini na kuhinje naših babic. Kruh, ki predstavlja simbol gostoljubja, truda in ljubezni do zemlje, je tokrat povezal številne lokalne peke, ljubitelje tradicije in obiskovalce v srcu mesta.
Ocenjevanje kruha je potekalo v petek, 19. junija 2026. Tričlanska strokovna komisija je v skladu s Pravilnikom o ocenjevanju kruha podrobno ocenila kar 36 prispelih vzorcev kruha. Komisija je organoleptične lastnosti (zunanji videz in obliko, videz in lastnosti skorje ter sredice, vonj ter okus) ocenjevala anonimno pod šiframi, vsak vzorec pa je lahko dosegel maksimalno 50 točk. Kruhi so bili razvrščeni v pet različnih kategorij, rezultati pa kažejo na izjemno visoko kakovost peke v brežiški občini.
Glede na končne rezultate so se na sam vrh posameznih kategorij z najvišjimi ocenami zavihteli naslednji sodelujoči:
- V kategoriji A (pšenični kruh), kjer je sodelovalo največ, to je 15 udeležencev, je najvišjo oceno in s tem vrhunski uspeh dosegla Mateja Bajc, ki je za svoj kruh prejela izjemnih 49,5 točk.
- V kategoriji B (mešani kruh) je med 7 ocenjenimi vzorci največ točk zbrala Anica Črnelič, ki je dosegla izvrstnih 48 točk.
- V kategoriji C (kruh posebnih vrst) je v konkurenci 6 vzorcev blestela Majda Jurše, katere kruh je prejela vrhunsko oceno 49,25 točk.
- V kategoriji D (praznični kruh) se je med 6 sodelujočimi najbolj izkazala Marija Stergar, ki je s svojim kruhom dosegla 47,9 točk.
- V kategoriji E (kruh vzhajan z drugimi vzhajalnimi sredstvi) sta se pomerila 2 vzorca, ponovno pa je slavila Majda Jurše, ki je za svoj izdelek prejela najvišjo oceno v tej kategoriji, 47,5 točk.
Na večerni prireditvi na glavnem odru, ki se je pričela ob 18. uri, podeljena zlata priznanja (za dosežene točke od 45,0 do 50,0). Izjemni rezultati in tesne razlike med ocenami pričajo o izjemni predanosti, znanju in ljubezni, ki jo sodelujoči vlagajo v ohranjanje te dragocene kulinarične dediščine.
Obiskovalci so si z velikim zanimanjem preizkusili ocenjene kruhe v grajski kleti Posavskega muzeja Brežice, kjer je beseda živahno tekla o pekovskih izkušnjah, trikih s kvasom in drožmi, brezglutenski moki ter o neprecenljivem pomenu domače peke.
Organizatorji se iskreno zahvaljujemo vsem sodelujočim pekom in pekovkam za njihov trud ter obiskovalcem, ki so s svojo prisotnostjo podprli ta čudoviti praznik domačega kruha. Posebna zahvala gre Društvu kmetic Brežice za odlično organizacijo in strokovno podporo. Vaše sodelovanje bogati našo skupnost in ohranja tradicijo živo.
Se vidimo prihodnje leto ob peki novih dišečih hlebcev!