V sredo, 23. oktobra je v VGC Brežice potekala 5-urna delavnica finančne pismenosti. Udeleženci delavnice so bili navdušeni nad vsebinami, predavateljem in organizacijo. Ob koncu so se vsi strinjali, da si želijo takšnih delavnic še več.
5-urno delavnico finančnega usposabljanja s poudarkom na vodenju družinskega proračuna in optimizaciji gospodinjskih stroškov je vodil izkušen predavatelj Rok Trdan iz Javnega zavoda Cene Štupar Ljubljana. Delavnica je potekala v okviru projekta Večgenercijski center Posavje + in je bila za udeležence brezplačna.
Srečanje se je začelo s pogovorom o tem, katera prepričanja o financah imamo ter kako le-ta vplivajo na naše vrednotenje ter upravljanje z denarjem. Vsak udeleženec je povedal, s kakšnimi pričakovanji je prišel na delavnico in kaj želi pri svojem vodenju družinskih financ izpopolniti.
Predavanje je potekalo interaktivno, udeleženci so bili zelo motivirani in so postavljali veliko vprašanj. Njihova radovednost je posegala tako na vsakdanjo rabo financ kot je optimizacija stroškov v gospodinjstvu kot tudi na področje spletnega bančništva, NFT-jev in kriptovalut. Predavatelj je zbrane opozoril pred t.i. “scammerji”, ki se z lažmi in zvijačami na nelegalen način okoristijo na račun človeške naivnosti.
Kaj so naše želje in kaj potrebe?
Vse naše želje so samo nekaj klikov stran, bi se strinjali ljubitelji spletnega nakupovanja. Vendar je potrebno ločiti med tem kar si želimo in tistim, kar resnično potrebujemo. "Ljudem je potrebno prodati kar si želijo, ne tisto kar potrebujejo." (E. Bernays)
Kaj je kvalitetno darilo?
Razlika je med beleženjem stroškov in načrtovanjem izdatkov. Medtem ko veliko ljudi beleži stroške za nazaj, le redki načrtujejo za vnaprej. Predavatelj Rok Trdna je udeležence spodbudil, da pridobijo navado kratkoročnega in dolgoročnega načrtovanja. Med drugim so udeleženci omenili, da so velik strošek tudi darila in med seboj podelili izkušnje, kako podariti nekaj lepega po razumni ceni. Vsi pa so se strinjali, da je dandanes najbolj dragoceno darilo PODARJEN ČAS.
5 zanimivih dejstev in napotkov:
- polovica državljanov Slovenije, starejših od 50 let, nima nič privarčevanega denarja,
- smiselno si je ustvariti “varnostno rezervo” v višini 3-6 mesečnih stroškov,
- 10 odstotkov mesečnega prihodka naj se nameni za načrtno varčevanje in/ali investiranje,
- na pohodu so “neobanke” kot npr. Revolut; gre za mobilno bančno platformo, ki uporabnikom omogoča dostop do številnih bančnih storitev prek mobilne aplikacije. Prednosti neobanke so nižji stroški ter obresti na naložen denar,
- portal Optispin vam pomaga poiskati najbolj ugodnega ponudnika za internet, tv in telefon.
Odzivi udeležencev povedo vse
“Super je bilo. Zelo poučno; v družabnem in strokovnem smislu. Pričakujem še kakšno podobno delavnico!”
“Pričakovala sem veliko, dobila pa še veliko več. Sem globoko hvaležna predavatelju za to lepo popoldne in večer ter vsem udeleženkam za podeljene izkušnje. Upam, da se še srečamo.”
"Najbolj mi je všeč, da je bil predavatelj Rok Trdan tako pozitiven in da je preprosto razložil; tako, da ga vse razumem."
"Čudovita delavnica. Super razlaga, vse tako kot mora biti. Sproščen pogovor, takšen, da lahko govorim brez sramu. To človeku veliko pomeni. Vse pohvale organizatorjem."
Napovedujemo!
Januarja 2025 načrtujemo 5- urno delavnico na temo Varčevanje in investiranje. Prijave sprejemamo na vesna.mlakar@zptm.si. Število mest je omejeno.
Projekt delno sofinancirata ministrstvo MDDSE ter EU, in sicer iz ESS+. Projekti se sofinancirajo iz PEKP 2021– 2027, cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO4.12 »Spodbujanje socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki«.